Letní slunce nemilosrdně útočí horkými paprsky a každý se snaží ochladit, jak to jen jde. Sepsali jsme pro vás ověřené tipy i babské rady a vysvětlujeme také princip samoochlazování.
Jak ve skutečnosti funguje ochlazování těla
Aby se vaše tělo ve vedrech nepřehřívalo, má schopnost termoregulace. Ta pomáhá tělu udržet si svou teplotu, když se ta okolní mění:
- V zimě se snaží všemi způsoby tvořit teplo, a proto vás nutí třást se chladem.
- V létě vytváří pot, který při odpařování vaše tělo ochlazuje.
Termoregulace ale nefunguje dokonale už od narození – proto se miminka velmi rychle přehřejí nebo je jim zima. Schopnost termoregulace se zlepšuje s věkem a správně funguje až po několika letech. Jenže ani u dospělých není vždy samozřejmostí schopnost udržet si stabilní teplotu. Někdy se zhoršuje ve stáří a mají s ní velké problémy i lidé trpící nemocí fibromyalgie nebo potížemi se štítnou žlázou.
Možná vás pocení štve, ale vězte, že bez něj by vás čekal jistojistý úpal.
Falešné ochlazení: vítr vám přinese jen krátkodobou úlevu
Málokdo chce být ve vedrech slitý potem od hlavy až k patě. Proto se snažíme ochlazovat, jak to jen jde – nejen pomocí automatických funkcí zdravého těla. Takže si libujeme, když nám vítr ve vedrech čechrá vlasy. Jenže zákeřné ultrafialové (UV) záření nehřeje, není cítit a nepoznáte, že se zvyšuje nebo snižuje. I když díky větru necítíte vedro, mějte na paměti, že UV záření vás snadno spálí. Takže se nikdy nenechte ukolébat příjemným větrem – i přes něj se kůže rychle opaluje a spálí.
4 ověřené tipy, jak se v létě ochlazovat
Ve velký letních vedrech hrozí přehřátí i organismu s dobře fungující termoregulací. Poznáte to snadno:
- dělají se vám mžitky před očima,
- cítíte se na omdlení,
- potíte se víc než obvykle,
- bolí vás hlava
- nebo dokonce i zvracíte.
Proto je důležité se ve vedrech správně ochlazovat.
K příjemnému osvěžení může pomoci i dobrá hydratační kosmetika. Od veder rychle uleví třeba hydratační voda s liposomy, která navíc ochrání pokožku před vysoušením.
1. Otužujte se
S tímhle je samozřejmě nejlepší začít v předstihu. Ale nikdy není pozdě! Zkuste to pozvolna při sprchování a uvidíte, že otužování ponese své ovoce.
- Sprchujte se horkou vodou,
- pak studenou
- a nakonec si tělo pořádně promasírujte ručníkem.
Otužování vám pomůže lépe se vyrovnávat se chladem i vedrem.
2. Nezahřívejte se gulášem
Při trávení těžkého, tučného jídla se tělo zahřívá o dost víc, než když si dáte zeleninový salát. Proto nechte pečený bůček a smažené řízky na zimu (stejně na ně v horku asi moc nemáte chuť). Dejte si raději ovoce, ovocné šťávy, zeleninu nebo rybu. Uvidíte, jak vás příjemně ochladí třeba:
- lilek,
- ředkvičky,
- rajčata,
- cukety
- nebo okurky.
Rajčata, okurky, všechny druhy salátů – to je na ochlazení přímo ideální. Naučte se používat zeleninu tak, aby zachutnala i milovníkům masa.
3. S ledem a klimatizací opatrně
Celou cestu z práce myslíte na tu vynikající zmrzlinu, co máte doma, a na pití s ledem, který od včerejška mrazíte? Dejte si pozor, ať to nepřeženete. Zmrzlina nebo led pomohou vašemu tělu zchladit se, ale zároveň prudce ochladí sliznice trávicího traktu a způsobí
- záněty,
- bolest v krku
- nebo rýmu.
A to je v letních vedrech obzvlášť nepříjemné. Takže všeho s mírou.
V létě prostě nejde odolat. Dohlédněte na děti nebo vnoučata, ať lízají pomalu a nesedne jim na zmrzlinu vosa.
4. Sportujte s rozumem
V letních vedrech nemusíte smutně sedět doma a říkat si, jak vám chybí pohyb. Klidně vyrazte na vycházku, zaplavat si nebo na kolo. V bazénu se osvěžíte, na kole vám zpříjemní život vánek a procházka je ideální ve stínu lesa. Hodí se samozřejmě:
- vyhnout se polednímu žáru,
- hodně pít
- a vzít si čepici.
Slunce působí rychle a intenzivně, takže bez pokrývky hlavy se vám snadno může stát, že se sice na kole příjemně zchladíte větrem, ale domů dorazíte s úžehem.
V bazénu je výhoda, že si namočíte hlavu, takže je menší pravděpodobnost úžehu.
Babské rady na ochlazení
I na podporu termoregulace existují babské rady. Takže je jen na vás, jestli jim uvěříte.
1. Jantar pomůže
Náramky, přívěsky nebo prstýnky s jantarem obsahují sluneční energii a pomáhají tělu adaptovat se na počasí. Čistí organismus a aktivují naši sílu.
2. Ochladí vás bylinky
Máta, levandule, verbena – to jsou bylinky, které podle lidové moudrosti pomáhají tělu zchlazovat se. Používají se v aromaterapii, do pití i na masáže.
3. Vytírejte podlahu
Ochlazení podle babských rad přináší i časté vytírání podlahy studenou vodou. Přečtěte si také, jak pečovat o pleť v horkých dnech a jak si udržet ve vedru krásné líčení a vlasy. Vyzkoušeli jste některý z tipů? Napište nám na Facebook, jak se ochlazujete vy.