Pro každého jde o místo nezbytné hygieny, pro některé ale i nezaměnitelný prostor k přemýšlení, nebo koutek pro chvíle zaslouženého relaxu. Jak ale varianty tělesné očisty snáší pokožka?
Sprchu většinou volíme v případech rychlé hygieny, koupele si spíše dopřáváme a ve vaně dokážeme strávit i desítky minut. Z praktického hlediska se může zdát, že sprcha nabízí vyšší stupeň hygieny – na rozdíl od vany, kde nečistoty z pokožky nemají kudy odtékat. Jde ale o skutečné riziko?
Čistota: první místo
Před koupelí se vždy ujistěte, že je vana opravdu čistá. Pokožka se v případě koupání dostane do kontaktu s mnoha mikroorganismy, v čistém prostředí však půjde zejména o její vlastní mikrobiom, který kůži neškodí.
Výjimkou jsou případy, ve kterých se kůže potýká s poraněním. Ranky s oděrkama si nemusí s mikrobiomem rozumět. Výsledkem může být infekce.
V rámci poraněné ale i citlivé pokožky je pak nutné být ještě obezřetnější:
- odpusťte si soli do koupele,
- pečlivě vybírejte mýdla a pěny: tak, aby nenarušovaly přirozené pH pokožky
- a zkraťte dobu koupele pod 15 minut.
V každém případě dohlížejte na teplotu. Příliš horká voda ochuzuje pokožku o její přirozený maz.
Může být koupel prospěšná?
Ano, ale jen v případech, kdy do koupele přidáme prospěšné látky. Ovesné vločky s medem ve vodě pokožku zklidní. Přidaná epsomská sůl odstraní odumřelé kožní buňky a obnoví elasticitu. Dle odborníků může koupel navíc odbourávat stres a únavu.
I u obohacené domácí lázně však platí zmiňovaná rizika. Stále proto dohlížejte na stupeň čistoty a dobu strávenou ve vodě.
Sprcha: jasný vítěz
I při dodržení veškerých hygienických pravidel má sprcha navrch. Vše okamžitě odtéká, zvyšuje se tak šance, že se důkladněji zbavíme veškerých nečistot. Při sprchování je navíc pokožka s vodou v menším kontaktu. Klesá tak riziko, že dojde k o ztrátu přirozený maz.
Rychlá sprcha vyhrává i v ohledu ekologickém a ekonomickém: šetří totiž čas i vodu.
Tip: Po očistě kyselinu hyaluronovou Co nejdřív po koupeli si dopřejte hydrataci pomocí oblíbené kosmetiky. Pokožka během sprchování a koupání absorbuje vodu, kterou může přípravek navázat, a tak zdokonalit své hydratační účinky. Výsledek? Příznivější funkce kožní bariéry a dokonalejší struktura pleti. Vždy po koupeli, či sprše proto (nejpozději do 30 minut) sáhněte po kyselině hyaluronové, nebo po produkty s ceramidy. |
Sprcha se proto nabízí i jako vhodná pojistka po samotné vaně. Stačí se po koupeli rychle opláchnout, abychom si byli skutečně jisti, že žádná nečistota na pokožce neulpí. Stejně tak se nabízí rychlá sprcha i před koupelí, abychom množství potenciálních nečistot snížili na úplné minimum.