Určitě si z hodin chemie pamatujete lahvičky s barevnými tekutinami. Byly mezi nimi i nebezpečné žíraviny jako kyselina sírová či dusičná. Jenže existují i kyseliny velmi prospěšné pro člověka.
Známé i méně známé kyseliny se běžně používají v kosmetice a například zmírňují akné nebo vyhlazují vrásky. Podívejte se na přehled těch nejčastěji používaných a zjistěte, jak působí na vaši kůži.
Alfa-hydroxy kyseliny (AHA)
AHA možná znáte i pod názvem ovocná kyselina. Najdete ji v ovoci, ale také třeba v mléku nebo cukrové třtině.
Alfa-hydroxy kyseliny mají spoustu pozitivních účinků. Odstraňují odumřelé buňky z pleti, vypínají ji a stahují póry. Čistí kůži s akné a zbavují ji mazu. Jsou také skvělým pomocníkem proti některým typům pigmentových skvrn.
Pod širší pojem AHA spadá mnoho kyselin, které se obvykle při aplikaci na pleť kombinují. S některými z nich jste se už určitě setkali - a možná nevědomky.
- Kyselina glykolová - získává se například z třtinového cukru a používá se spíše na mastnější pleť. Působí proti akné a pigmentovým skvrnám a dobře proniká do pokožky.
- Kyselina citronová - je silný antioxidant a sjednocuje barvu pleti.
- Kyselina mléčná - vzniká při srážení mléka nebo při kvašení zelí. Působí velmi šetrně a hodí se proto na citlivou pleť.
- Kyselina mandlová - Má podobné účinky jako kyselina glykolová, je antibakteriální a ideální pro lidi s velmi citlivou pletí.
- Kyselina vinná - stejně jako ostatní ovocné kyseliny účinně odstraňuje odumřelé buňky z pokožky.
- Kyselina jablečná - společně s kyselinou vinnou podporují tvorbu kolagenu v pleti a hydratují ji.
Z ovocných kyselin se vyrábějí krémy a také velmi účinné peelingy. Do krémů se obvykle přidávají kyseliny o nízké koncentraci 10-12 %, která většinou není dostatečná. Opravdu účinné jsou ovocné kyseliny v mnohem vyšších koncentracích v řádech několika desítek procent. Ty se většinou používají při chemickém peelingu.
Vysoce koncentrované ovocné kyseliny se ale obvykle k domácímu použití nehodí, protože při neodborné aplikaci mohou nadělat více škody než užitku. Dochází k popálení pokožky nebo zvýšené pigmentaci pleti na místech ošetřených AHA.
Ovoce je plné důležitých kyselin, které pomáhají udržet pleť krásnou.
Kyselina hyaluronová (HA)
Řetězec polysacharidů, který se přirozeně vyskytuje v lidském těle v podobě soli. To je kyselina hyaluronová. V těle ji najdete jako součást:
- kůže,
- kloubů
- i výplně očních bulv.
A je také stále oblíbenější přísadou v kosmetických přípravcích.
Její účinky jsou pro tělo nepostradatelné:
- HA na sebe dokáže navázat velké množství vody,
- brání přístupu virů k buňce
- a podporuje hojení kůže bez jizev tím, že snižuje ukládání kolagenu v postiženém místě.
Právě kvůli těmto účinkům se HA používá nejčastěji v oční medicíně a v kosmetických přípravcích - například v hydratačních krémech a očních sérech.
Kyselina hyaluronová v přípravcích NAFIGATE Cosmetics obsahuje různě velké molekuly. Ty největší zůstávají na povrchu pokožky, kde hydratují a vyživují pokožku. Menší molekuly jsou schopné prostoupit až do dermis neboli druhé vrstvy kůže, kde zajišťují dlouhodobější účinek.
Proč ale dodávat další HA, když už se v těle nachází? Problém je v tom, že podíl HA časem klesá. Při stárnutí se vysušuje kůže a přestává být pružná. Dodaná kyselina hyaluronová pleť hydratuje a kůži opět vypíná.
Kyselinu hyaluronovou můžete bez obav aplikovat v krému na obličej a do citlivých oblastí okolo očí - podráždění způsobené nadbytkem HA nehrozí. Pokud se obáváte zákroku s injekční jehlou, je pro vás HA v krémech a sérech ideální.
Ke krásně vypnuté pleti bez vrásek pomůže kyselina hayluronová.
Kyselina lipoová
Kyselina lipoová patří ke kyselinám, které se v kosmetice začaly používat až později - byla totiž objevená až v roce 1950. To ale není důvod myslet si, že je pro pokožku méně důležitá.
Kyselina lipoová patří k významným antioxidantům. Znamená to, že neutralizuje volné radikály - látky, které mohou poškozovat tkáňové buňky. Má velký vliv i na správné dýchání pokožky. Zvětšuje totiž zásobu kyslíku v buňkách a tím přispívá k mladistvému vzhledu kůže.
Velmi malé množství kyseliny vzniká v lidském těle, mnohem více jí je například ve špenátu, játrech či kvasnicích.
Kyselinu lipoovou obvykle najdete v krémech pro sušší a zralejší pleť nebo v opalovacích krémech.
Pečete rádi? Až se příště pustíte do kynutého těsta, vzpomeňte si, že máte pod rukama zázračnou kyselinu lipoovou.
Vaší pleti neudělají dobrou službu jen kyseliny. Podívejte se i na vitamíny prospěšné vaší pokožce.