Proč nastávají komplikace
Ne vždycky se zranění hojí tak, jak má. Třeba v případě hlubokých ran se samoléčba nevyplácí – hrozí totiž dlouhodobé záněty, infekce a velké jizvy. Průběh uzdravování ale ovlivňuje mnohem více faktorů:
- nedostatek zinku,
- snížená imunita,
- nedostatek vitamínů A, E, C nebo B6,
- nedostatek vápníku,
- kouření
- či překyselení organismu.
I vznik a průběh hojení jizev můžeme ovlivnit. Doktor Longaker a jeho spolupracovníci z Californské univerzity potvrdili, že v závislosti na míře poranění a času aplikace kyseliny hyaluronové se jizva buď nevytvoří vůbec, nebo je alespoň menší, hladší a nenápadnější.
Typy zranění, při kterých trpí kůže
Kůže má několik vrstev a ne vždycky zranění odnesou všechny.
1. Proč nastávají komplikace
Asi každý se občas píchne o jehlu, uhodí o dveře nebo lehce řízne nožem. Je to štěstí v neštěstí, protože se obvykle poraní jen epidermis – vrchní vrstva kůže. Zranění není hluboké, a proto se většinou dobře hojí i bez speciálního ošetření.
2. Řezné, sečné, bodné nebo tržné rány
Mohou narušit jen epidermis a dermis (střední vrstvu kůže), ale často jsou i velmi hluboké. V tom případě narušují všechny tři vrstvy kůže, sliznice nebo i povrch orgánů.
Ale pozor – i když rána vypadá ošklivě a hodně krvácí, nemusíte rychle utíkat k lékaři na šití. Pokud je narušená kůže, ale ne tkáně pod ní, stačí aplikovat takzvanou mašličku, která je pro citlivou kůži lepší než vpichy jehlou. Mašlička poraněnou kůži stáhne k sobě a usnadní hojení. A v případě nouze ji stačí vystřihnout z obyčejné náplasti.
Pokud si ale nejste jistí, jak postupovat a jestli stačí domácí léčba, zajděte raději k lékaři.